Çocuklarımızın Kalplerine Dokunuyoruz...

HAFTALIK DERS PROGRAMI GÜNLÜK HİKAYEM FOTOĞRAF GALERİSİ
Çalışma Saatleri

08:00 - 20:00

Mail Adresi
Çağrı Merkezi
0552 362 62 85

“Öğrencilerin ruhuna dokunarak olumlu benlik ve kişilik gelişimlerine destek oluyoruz.”


Okul öncesi eğitimde rehberlik anlayışımız çocuklarımızın ilgi ve ihtiyaçlarını tespit edip yetenek alanlarını belirleyip bunları velilerle paylaşarak gelişimlerine destek sağlamaktır.
Bireysel rehberlik ile çocuklarımızın kişilik ve sosyal gelişimlerine ve olgunlaşmalarına destek oluyoruz ve ihtiyaçlara göre bireysel ve grup etkinlikleri planlıyoruz.

 

Rehberlik Uygulamalarımız


1- Oryantasyon Çalışmaları: Okulumuza yeni kayıt olan öğrenci ve velilere gerekli yardım süreci gerçekleştirilir. Anaokulu, çocuğun aileden ayrı bir birey olarak var olmayı deneyeceği yerdir. Bu başlangıcın mutlu ve güven dolu olması önemlidir. Bunun için çocukla birlikte aileye de rehberlik yapılır ve süreç hakkında geri bildirimlerde bulunulur.


2- Öğrenci Gözlemleri: Okul öncesi dönemde, çocukların kendilerini en doğal şekilde ortaya koydukları süreç, sınıf ortamındaki oyun oynama süreçleridir. Doğal davranış gözlemi, öğrencimiz hakkında sosyal ve iletişim becerileri konusunda bilgi sağlar. Edinilen bilgi, öğretmen ve aile ile paylaşılır. Çocuğun güçlü ve geliştirilmesi gereken yönleri belirlenir.


3- Aile Broşürleri: Her ay düzenli olarak, velilerin ihtiyaç duyacağı düşünülen konular hakkında bültenler hazırlanır ve velilere yollanır. Böylece veliler ile bilgi paylaşımı sağlanmış olur.


4- Bireysel Görüşmeler: Çocuklarımıza duygu ve düşüncelerini ifade etmeyi öğretmenin yanı sıra, sorunlarını doğru kaynaklarla paylaşmalarını sağlamak için bireysel görüşmeler yapılır. Bu amaçla tüm öğrencilerimizle görüşmeler yaparak evde veya okulda yaşadıkları her türlü problemleri bizlerle paylaşmalarını sağlarız. Duygularını, akıllarından geçenleri ifade etmeleri için yüreklendiririz.


5- Gelişimsel Testler: Rehber öğretmenin gerekli bulduğu durumlarda ve sınıf öğretmeninin yönlendirmesiyle, ihtiyaç halinde, öğrencinin gelişim alanlarını değerlendiren test çalışmaları yapılır.

Bu testler şunlardır:
- Okula Hazırlık Değerlendirme Testi
- Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi
- Ankara Gelişim Tarama Envanteri
- Koppitz İnsan Çizim Testi
- Peabody Resim Kelime Testi
- Bender Gestalt Testi
- Louissa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi
- Benton Kognitif Fonksiyonlar ve Görsel Hafıza Testi


6-Aile Ziyaretleri: Sınıf öğretmeni ve rehber öğretmen öğrencilerin ev ortamındaki halini gözlemlemek üzere ev ziyaretleri yapar.
Okul öncesi; çocukların birçok alanda hızla geliştiği ve büyük oranda gelişimlerinin tamamlandığı bir dönemdir. Bunun bilinciyle hareket eden ” Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz ” çocuklarımızın kayıtlarından itibaren yanında bulunarak, okul-aile işbirliği çerçevesinde çocuklarımıza ve velilerimize yönelik çeşitli çalışmalar yapmaktadır


7-Ana-Baba Gelişim-Seminer Çalışmaları: Velilerden elde edilen tespit  ve talep doğrultusunda, velilere yönelik seminer çalışmaları, anne-baba eğitimleri düzenlenir.

Seminerlerden bazıları:
- Okul öncesi çocuğunun anne-babası olmak
- Aile içi iletişim
- *Aile Tutumları
-  Ben Dili
- Kardeş Kıskançlığı …..vb.